Tel.: 272 931 076, 272 931 054
Specifikace vyšetření

Sonografie břicha

Sonografické (ultrazvukové) vyšetření břicha využívá vysokofrekvenční ultrazvukové vlny, které vysílá speciální zdroj (sonda). Tyto vlny vstupují do lidského těla, kde se odrážejí na rozhraních mezi různými tkáněmi. Odražené vlny jsou zpětně přístrojem zachycovány a ze získaných informací je počítačem rekonstruován dvojrozměrný obraz průřezu lidským tělem. S využitím Dopplerova principu umí sonografický přístroj určit směr a změřit rychlost proudění krve v cévách a stanovit míru prokrvení tkáně nebo orgánu. Toto vyšetření je nebolestivé, ultrazvukové vlny jsou pro lidský organismus zcela neškodné. Pomocí ultrazvuku lze s vysokou přesností zjistit žlučníkové kameny, cysty a jiné ložiskové procesy jater, ledvin, sleziny, slinivky břišní i dalších orgánů. Též lze prokázat přítomnost tekutiny v břišní dutině, měřit objem tekutinou vyplněných orgánů (např. močového měchýře) apod.

Vyšetření břicha ultrazvukem lze provádět prakticky kdykoli a za jakýchkoli podmínek. Kvalitě zobrazení břišních orgánů a přesnosti vyšetření může pomoci, když je pacient(ka) před vyšetřením alespoň 4 hodiny nalačno, je možné pít pouze čiré neperlivé tekutiny (např. vodu nebo čaj). Kvalita vyšetření může být horší u pacientů trpících plynatostí a u pacientů s širší vrstvou podkožní tukové tkáně.

Gastroskopie

Gastroskopie je endoskopické vyšetření jícnu, žaludku a části dvanáctníku (první části tenkého střeva). Provádí se pomocí ohebné hadičky o průměru 10-12 mm (gastroskopu). Obraz je přenášen na obrazovku, na které je sledován lékařem. Vlastní vyšetření trvá obvykle kolem 10 minut, dle povahy nálezu a prováděných úkonů může trvat i déle. Během gastroskopického vyšetření je dle potřeby možné odebírat bioptické vzorky nebo odstranit slizniční výrůstky (polypy) trávicí trubice.

Gastroskopické vyšetření není bolestivé, mohou se však vyskytnout nepříjemné pocity tlaku v krku či břiše, nadýmání břicha, plynatosti či dráždění k říhání a dávení. Překonání těchto nepříjemných vjemů může pomoci celkové uvolnění a zaměření se na pravidelné pomalé dýchání.

Před vyšetřením je nutné alespoň 6-8 hodin nejíst a nepít. Pokud je vyšetření prováděno v ranních hodinách, doporučujeme zůstat po probuzení nalačno (s výjimkou užití ranních léků – viz dále). Pokud máte pozdější termín vyšetření, je možno během dopoledne pít čiré neperlivé tekutiny až do doby přibližně 4 hodiny před výkonem.

Dlouhodobě užívané léky, zejména medikamenty ovlivňující srdeční činnost, krevní tlak či psychofarmaka doporučujeme nevysazovat a užít je i ráno před vyšetřením. Ideální je užít tyto léky alespoň 3 hodiny před výkonem a zapít je malým množstvím neperlivé vody.

Pokud užíváte léky ovlivňující srážlivost krve, vždy o tom informujte lékaře ještě před vyšetřením! Též informujte sestru či ošetřujícího lékaře o případných alergických reakcích na léky, které se u Vás v minulosti vyskytly, a o chronických onemocněních, pro která jste léčen.

Před výkonem je obvykle na sliznici ústní dutiny a hltanu podán sprej s místním znecitlivěním. Budete vyzváni k odložení brýlí a vyjmutí snímatelné zubní náhrady.

V některých případech je dle domluvy pacienta s lékařem podávána nitrožilní injekce se sedativem, které má zajistit klidný průběh vyšetření. Injekce může způsobovat ospalost po dobu vyšetření. Po podání zklidňující injekce není po zbytek dne dovoleno řídit motorové vozidlo a vykonávat činnosti, které vyžadují zvýšenou pozornost a soustředění. V takovém případě je vhodné domluvit si k odchodu domů doprovod. Též je možné při gastroskopii za příplatek dle ceníku využít možnost navození sedace pomocí inhalace speciální plynné směsi, po níž navozený útlum odezní do 30 minut a poté je možné vykonávat běžné činnosti včetně řízení automobilu bez omezení. Po nekomplikovaném vyšetření je možno po odeznění sedativního účinku injekce opustit zdravotnické zařízení.

Koloskopie

Koloskopie je endoskopické vyšetření konečníku a tlustého střeva. Provádí se pomocí ohebné hadičky (endoskopu) o průměru 11-13 mm. Obraz je přenášen na obrazovku, na které je sledován. Vyšetření trvá v průměru 30 minut a jeho trvání závisí na délce a tvaru střeva. Před vyšetřením je potřeba vypít projímadlo nebo aplikovat klyzma k očistě střeva. Návod, jak se připravit k vyšetření, naleznete zde.

Při koloskopii je možné dle potřeby odebírat vzorky a odstraňovat polypy tlustého střeva.

Při koloskopii jsou v některých případech podávány injekce proti bolesti a na celkové zklidnění. Po podání těchto injekcí není dovoleno po zbytek dne řídit motorová vozidla a vykonávat činnosti vyžadující pozornost a soustředění.

Též je možné při koloskopii za příplatek dle ceníku využít možnost navození analgosedace pomocí inhalace speciální plynné směsi, po níž navozený útlum odezní do 30 minut a poté je možné vykonávat běžné činnosti včetně řízení automobilu bez omezení.

Flexibilní sigmoideoskopie, rektoskopie

Jedná se o vyšetření koncové části tlustého střeva (konečníku a případně esovité kličky) pomocí ohebného přístroje – endoskopu. Vyšetření je kratší a jednodušší než koloskopie (trvá přibližně 10 minut) a obvykle není bolestivé. Též příprava střeva k tomuto vyšetření je jednodušší – hodinu před vyšetřením pacient provede očistu konečníku pomocí klyzmatu (obvykle přípravkem Yal nebo Salinické klyzma). K vyšetření není třeba být zcela nalačno, nicméně doporučujeme během 4 hodin před vyšetřením jíst pouze malé množství dobře stravitelných a lehkých pokrmů. Příjem tekutin před vyšetřením není omezen, doporučujeme pít čiré a neperlivé tekutiny (např. vodu nebo čaj).